luty 2, 2020

O nas

Tworzymy zespół szkolny w skład którego wchodzi waldorfska szkoła podstawowa i liceum. Nasza historia sięga 1992 r. Jesteśmy zatem najstarszą tego typu placówką w Polsce i  jedną z pierwszych w tej części Europy. Swoimi metodami i doświadczeniem nawiązuje ona do bogatej tradycji szkół waldorfskich, które istnieją już od stu lat. Są zatem sprawdzone i zawsze niosły świeży powiew inspiracji pedagogicznych na cały świat.
Pedagogika waldorfska, którą z powodzeniem uprawiamy w naszej placówce przyjmuje, iż każde dziecko przychodzi na świat jako wyjątkowa indywidualność, skupiająca w sobie rozmaite możliwości. Nauczyciele w toku całej edukacji starają się je  wydobyć, a następnie rozwinąć, dając okazję do świadomego ich wykorzystywania. Nie traktujemy wszelkich treści kształcenia i planu lekcji w sposób dogmatyczny, lecz patrzymy zawsze na ujawniające się zdolności każdego dziecka i potrzeby, które ze sobą przynosi.
Kształcimy zatem  nie w wąskich zakresach przedmiotowych, ale staramy się  rozwijać możliwie wszechstronnie indywidualne zainteresowania, otwarte podejście do życia, twórcze aktywne myślenie, a przede wszystkim staramy się nie gasić dziecięcego entuzjazmu w poznawaniu świata. Ten entuzjazm traktujemy jako podstawowy kapitał każdego człowieka, w tym przypadku każdego ucznia i nauczyciela.

Na bazie założonego w 1999 r. Społecznego Gimnazjum nr 31 powstało liceum ogólnokształcące i stanowi naturalną jego kontynuację, budujemy zatem naszą szkolną edukację na dwudziestu latach wspólnych doświadczeń.